rok 2008
Podsumowanie Programu „Indywidualne ścieżki kariery zawodowej szansą dla osób niepełnosprawnych”
– uroczysty koncert w Sali Kongresowej w Warszawie
w dniu 12 lutego 2008 r.
Koncert zorganizowano z okazji Światowego Dnia Chorego
Walentynki w WTZ na ul. Długosza
– 14 lutego 2008r.
Startuje pierwsza odsłona naszej strony internetowej:
www.wtzpzn.neostrada.pl
Kronikę – księgę pamiątkową zastępuje
KRONIKA CYFROWA
VIII Obchody Dnia Godności – 12 czerwca 2008r.
Marsz Godności
ICH PRACE w Bibliotece – 3 czerwca 2008r.
Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku działa od 20 października 1997 roku. Przy czym należy zaznaczyć, iż PZN jest prekursorem na terenie Słupska w stosowaniu tej formy kuracji. Terapią objęci są przede wszystkim ludzie młodzi.
Obecnie korzysta z niej 50 osób, nie tylko z dysfunkcją narządu wzroku, ale również z innymi niepełnosprawnościami. Osoby spoza Słupska dowożone są przez rodziców lub korzystają z samochodu WTZ. Uczestnicy zajęć, prowadzonych przez wyspecjalizowaną kadrę terapeutów (psychologów, tyflopedagogów, surdopedagogów itp.), mają możliwość rozwijania swoich umiejętności w kilku pracowniach.
Praca terapeuty wymaga umiejętności empatii. Wczucie się w pozbawiony światła czy dźwięku świat osoby niepełnosprawnej nie jest łatwe. Dlatego pracę terapeutów należy szczególnie docenić. Budynek WTZ, mieszczący się przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 3 dysponuje odpowiednimi pomieszczeniami oraz bazą sprzętową.
Dyrektor, Wiesław Szeląg stara się wyprzedzać potrzeby ludzi niepełnosprawnych oraz docenia ich działania. Wszystkie prace wykonane przez uczestników terapii zajęciowej są prezentowane na licznych wystawach o zasięgu ogólnopolskim.
„Ich prace” prezentowane były m.in.: w Gmachu Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej oraz w Muzeum Tyflologicznym Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie.
Filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupku przy ul. Braci Gierymskich 1 jest współorganizatorem wystaw. Działania osób niepełnosprawnych z pełnym zaangażowaniem wspiera Ania Buczkowska-Pawlik (Filia nr 8) wraz z zespołem. Od siedmiu lat w okresie letnim (czerwiec-sierpień) hol biblioteki staje się częścią wystawienniczą „Ich prac”. Zachęcamy więc nie tylko do zwiedzania ekspozycji, ale również do zakupu interesujących dzieł sztuki (obrazy, witraże, rękodzieła itd.).
Wystawa jest niezwykle ważnym elementem terapii. Bycie kimś szczególnym, bycie twórcą, którego dzieło jest podziwiane i nabywane uwalnia wiarę w samego siebie. W pokoju mojej córki, na fiołkowej ścianie zawiesiłam obraz pełen nadziei; obraz przywodzący na myśl roztańczone miasto. Namalowany został ręką uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej i wniósł do mojego domu wiele radości.
Danuta Sroka
(Miejska Biblioteka Publiczna)
IV Międzynarodowy Obóz Letni Zakonu Joannitów
Samociążek k/Bydgoszczy 4-8 sierpnia 2008r.
Wycieczka do Wenecji k/Żnina – 25 – 29 sierpnia 2008r.
OW Reko
Oglądamy film „Świadectwo”
Kino MILLENIUM – 28 października 2008r.
Ratusz Miejski 3-5 grudnia 2008r. – kiermasz prac świątecznych w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej
Prezentacja Jasełek w Bytowie – 11 grudnia 2008r.
Starostwo Powiatowe 16 grudnia 2008r.
– kiermasz prac świątecznych
Prezentacja Jasełek w Filii nr 8 MBP – 16 grudnia 2008r.
Wigilia WTZ – 19 grudnia 2008r.
Najnowsze komentarze