rok 2016
Wystawa świąteczna w Oddziale ZUS w Słupsku.
W dniu 2 grudnia 2016 roku w słupskim Oddziale ZUS miała miejsce wystawa naszych prac o tematyce świątecznej. Wystawa trwała cały dzień i co ważne, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Do dzisiejszego dnia do naszych Warsztatów dochodzą nowe zamówienia. Swoje wytwory zaprezentowały pracownie: techniczna, ceramiczna, włókienniczo – dziewiarska, papiero – plastyczna, plastyczna i rękodzielnicza. Na wystawie byli również obecni reprezentanci pracowni włókienniczo – dziewiarskiej i papiero-plastycznej. Wystawa w ZUS-ie okazała się sukcesem i zebrała sobie sporo fanów.
Mamy nadzieję, że kolejne będą równie udane.
24 Listopada w lokalu FELIKS odbyły się nasze doroczne Andrzejki. Tak jak co roku bawiliśmy się z kolegami i koleżankami z zaprzyjaźnionych Warsztatów Terapii Zajęciowej „Diament”. Po oficjalnym powitaniu wszystkich gości rozpoczął się bal. Piękna sala, mnóstwo pyszności na stole i duży parkiet do tańca. Bawiliśmy się przy muzyce polskich jak i zagranicznych wykonawców z lat 80 – tych. Nie zabrakło też konkursów i tego najważniejszego – lania wosku przez dziurkę od klucza. Gwoździem balu był przyjazd najsłynniejszych kucharzy, częstujących nas pieczonym prosiaczkiem. O północy nastąpił wybór pary wice królewskiej oraz królewskiej. Wice królem został nasz kolega Grzegorz Wojciechowski, a królową nasza koleżanka Anetta Żyszkowska. Zabawa była udana, ale musiała się kiedyś zakończyć. W bardzo dobrych nastrojach pożegnaliśmy się ok. godz. 01.00.
Kolejny bal Andrzejkowy za nami. Oby w następnym rok bal był równie udany.
Zawody Warcabowe w Bytowie.
W dniu 11 października 2016 roku odbyły się kolejne zawody w Bytowie. Nasza drużyna pojechała do Bytowa w nieco zmienionym składzie:
– Sylwia Kwiatkowska,
– Lucyna Lubert,
– Jacek Went,
– Grzegorz Wojciechowski.
Drugim kapitanem został Grzesiu Wojciechowski. Z uczestnikami do Bytowa pojechał pan Dyrektor, pani Ania i Anetta. Na turniej dotarliśmy na godzinę dziesiątą. Standardowe zasady tylko w tym roku nieco zmienione, a dotyczyły przede wszystkim publiczności oraz w kwestii skupienia się w czasie gry. Gracze nie musieli się stresować z powodu dużej liczby osób stojących przed ich stanowiskami. Zasada dotycząca czasu pozostała bez zmian. Piętnaście minut na grę plus pięć minut na dogrywkę. Do półfinału zakwalifikował się nasz kolega Grzesiek Wojciechowski. Nasza drużyna zdobyła szóste miejsce. Przygotowujemy się i trenujemy by w przyszłym roku stanąć do gry i być może powtórzyć nasz sukces sprzed dwóch lat kiedy to nasza drużyna zdobyła 3 miejsce dzięki grze finałowej naszego kolegi Grzegorza Wojciechowskiego.
Wizyta w Centrum Nauki „EKSPERYMENT” w Gdyni.
W dniu 21 października 2016 roku w ramach projektu pn. „Dla Natury, dla Nauki, dla Sztuki – krótkie wycieczki z misją”, grupa piętnastu naszych uczestników i troje terapeutów, odwiedziło Centrum Nauki „EKSPERYMENT” w Gdyni. W tym przedsięwzięciu wzięli również udział uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „JESTEŚMY” z Bytowa. Projekt został sfinansowany ze środków Marszałka Województwa Pomorskiego. Autorem projektu było Stowarzyszenie „JESTEŚMY” z Bytowa.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wręczył odznaczenia
W dniu 20 października 2016 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie , z rąk Pana Andrzeja Dudy, Prezydenta RP, Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Pan Tadeusz Piotrowski. Serdecznie gratulujemy.
Pan Tadeusz Piotrowski to zasłużony działacz na rzecz środowiska osób niewidomych i słabowidzących. Założyciel „Gazety Mówionej”, Warsztatu Terapii Zajęciowej PZN oraz twórca Centrum Informacji dla Osób Niepełnosprawnych które działało przez kilka lat w naszym mieście.
Zapraszamy do galerii foto.
65 – lecie Polskiego Związku Niewidomych
W dniu 19 października 2016 roku nasz Zespół „Płomyki” wystąpił na obchodach 65 – lecia Polskiego Związku Niewidomych, które odbyły się w Słupsku. Fotorelacja w zdjęciach Google.
26 września Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych
W dniu 26 września 2016 r. w Sali Teatralnej Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku odbył się IV Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Patronat nad wydarzeniem objął Zdzisław Kołodziejski Starosta Słupski. Organizatorami było Stowarzyszenie na Rzecz Osób Starszych i Niepełnosprawnych „RAZEM-WSZYSTKO” w Machowinie wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku.
Do udziału w przeglądzie i zaprezentowania swoich talentów zaproszono środowiska osób niepełnosprawnych z powiatu słupskiego, miasta Słupska i powiatów partnerskich.
Do Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku przybyło ok. 300 osób, w tym niepełnosprawni mieszkańcy powiatu, przedstawiciele instytucji pomocy społecznej i organizacji pozarządowych.
Przegląd rozpoczął się przywitaniem gości przez dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku – Urszulę Dąbrowską i prezes Stowarzyszenia – Dorotę Lachowicz. Oficjalnego otwarcia dokonał Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski.
Przed rozpoczęciem części artystycznej przeglądu wyemitowany został film przedstawiający przebieg przygotowań uczestników przeglądu do występów artystycznych.
Po obejrzeniu filmu na dużej scenie teatralnej odbyły się występy artystyczne. Jako pierwsi wystąpili przedstawiciele powiatu partnerskiego – uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bełchatowie, którzy zaprezentowali utwory ludowe. Następnie Dariusz Słowiński z Domu Pomocy Społecznej w Machowinie wykonał utwory muzyczne „Smak i zapach pomarańczy”, „Deszczowa piosenka” oraz „Płomienie miłości”, a zespół teatralny „Kubuś” przedstawienie „Wojna o kota”. Natalia Koper ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy wykonała utwory „Jedyne co mam” i „Nie jesteś sama”, a zespół Promyczek” z Domu Pomocy Społecznej w Machowinku „Każdą noc i każdego dnia” oraz „Na raz na dwa”. Kolejne grupy prezentowały bardzo odmienne tematycznie i z różnym przesłaniem przedstawienia teatralne – zespół „Płomyki” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku „O tym co jest najpiękniejsze na świecie”, zespół POKOLENIA.pl ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku „Baśniowy ambaras”, grupa teatralna „Epitetem po Metaforze” z Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie sztukę „(S)Twórca”, „Słowińskie Chabry” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gardnie Wielkiej „Legendę o Diabelskim Kamieniu”, zespół teatralny „Rozdarta Kurtyna” z Warsztatu Terapii Zajęciowej DIAMENT przy Polskim Stowarzyszeniu Osób Upośledzonych Umysłowo Koło w Słupsku przedstawienie „Supernova”, a „Główczyckie Gwiazdy” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Rumsku zaprezentowały humorystyczną wersję „Teleexpressu”. Utwory muzyczne „Stumblin in”, „Simply the Best” oraz „El Conda Pasa” wykonali uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Potęgowie. Jako ostatni wystąpili pacjenci Zakładu Opiekuńczo Leczniczo- Psychiatrycznego w Kobylnicy. Zespół instrumentalny „Chłopaki swojaki” zaprezentował utwory muzyczne. „Batiary-kawaleriowie” oraz instrumentalną wiązankę utworów ludowych, a Łukasz Zieliński wykonał utwór „To ja D. J. Ł. S. Młody Wilk”.
Przeglądowi towarzyszyła wystawa prac rękodzielniczych wykonanych przez osoby niepełnosprawne.
Celem organizowanego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych było włączenie osób z niepełnosprawnością we wszystkie przejawy życia społecznego, a także ich integracja ze środowiskiem lokalnym. Wydarzenie służyło promowaniu aktywności społecznej osób niepełnosprawnych oraz ich osiągnięć i potencjału artystycznego.
Wszystkim prezentującym się grupom gratulujemy wspaniałych występów artystycznych.
źródło: www.pcpr.slupsk.pl
Jastrzębia Góra 29.08 – 02.09.2016r.
W wolnych chwilach do dyspozycji mieliśmy bilard, basen z jacuzzi, piłkarzyki na holu, a także boisko do kosza. Trzeciego dnia naszego pobytu odbyła się dyskoteka, przy muzyce bawiliśmy się aż do godz. 21.00. W czwartek już na spokojnie. (nie na wariata!) kwadrans po godzinie czternastej wszyscy udaliśmy się na spotkanie podsumowujący nasz wyjazd. Nasze ucztowanie miało miejsce w jednym z lokali nieopodal ośrodka. Gofry były tak pysze, że nie chciało się nam odchodzić od stołu. Spędziliśmy razem trochę czasu. Następnie większość naszych uczestników razem z terapeutami udała się na ostatni spacer podczas tego wyjazdu. Kolacja była bardzo obfita. (Niektórzy rozważali czy po takiej kolacji dadzą radę jeszcze coś zjeść) Wieczorem jednak wątpliwości zostały rozwiane i wszyscy przyszli na wycieczkowego grilla. Podziękowań ani gratulacji (przede wszystkim dla Pana Dyrektora) nie było końca. Śpiewniki warsztatowe, jak zwykle, przydały się i przy smacznych daniach z grilla śpiewaliśmy przy akompaniamencie gitary. Grill był ukoronowaniem wycieczki, było ekstra, ale szkoda, że czas nam tak szybko upłynął. W końcu przyszła pora na pakowanie bagaży. (No cóż trochę szkoda) nazajutrz po godzinie dziewiątej część grupy spoza Słupska udała się w drogę powrotną do swoich domów Warsztatowymi samochodami. Natomiast przed godziną dziesiątą w stronę Słupska pojechał autokar. W południe autokar wjechał na parking przy markecie E.Leclerc w Słupsku na ul. Szczecińskiej. Dzięki temu że uczestnicy szybko się rozeszli autokar szybciej pojechał w stronę Warsztatów. Dzień wcześniej podczas grilla dowiedzieliśmy się że za rok nasza wycieczka też będzie miała miejsce w Jastrzębiej Górze. Bardzo się z tego cieszymy. Ośrodek jest super i jesteśmy zadowoleni z faktu, że wrócimy tutaj za rok.
I Spartakiada Osób Niepełnosprawnych Ustka 2016
W Spartakiadzie udział wzięło 8 sześcioosobowych drużyn, wśród nich zespół z naszego Warsztatu. Gośćmi spartakiady były zaprzyjaźnione z powiatem placówki z Bogatyni i Bełchatowa. Dopisały pogoda i humory. W przerwach rywalizacji podawano smaczny posiłek i napoje. Wszyscy Uczestnicy otrzymali medale, puchary i sprzęt sportowy. Zdjęcia z imprezy wykonane przez Pana Jana Maziejuka można oglądać na stronie Starostwa.
Zapoznanie z funkcjonowaniem komisariatu policji. Przedstawienie naszym uczestnikom ekwipunku i umundurowani policjanta podczas interwencji.
Zapoznanie z szkoleniem psów policyjnych, demonstracja podstawowych komend na, które dany pies reagował. Niestety nie mogliśmy dotykać pieska, zostało to zabronione ze względów bezpieczeństwa. Zapoznanie z dokumentacją prowadzoną przez policjantów. Mieliśmy również okazję, zobaczyć jak wygląda cela policyjna. Pani nas oprowadzająca przedstawiła nam również, sprzęt do pobierania odcisków palców, i wytłumaczyła, iż synchronizowany jest on z oprogramowaniem komputerowym i bazą danych. Dzięki temu można odszukać przestępców, którzy popełnili czyn nawet wiele lat temu. Mieliśmy okazję posiedzieć na krzesełku do robienia zdjęć policyjnych, i pomiarów wzrostu jak w filmach amerykańskich.
Wszystkim dopisały humory i poszerzyłyśmy naszą wiedzę na temat zawodu policjanta, który jest ważnym i potrzebnym zadaniem społecznym.
Przesympatyczna pani oprowadzająca w prostych słowach potrafił, przekazać na wiedzę na temat życia policyjnego.
Od połowy lipca do połowy sierpnia 2016 w placówce trwała przerwa urlopowa.
Dnia 16 sierpnia placówka wznowiła działalność po urlopie.
22 czerwca 2016 roku w środę miał miejsce nasz doroczny grill. Tak jak w ubiegłych latach impreza miała miejsce w Strefie do grillowania przy parku linowym oraz muzeum Leśny Kot w Słupsku. Nasze grillowanie rozpoczęło się o godzinie dziesiątej. Dołączyły do nas panie studentki ze Słupskiej szkoły Medycznej. W tym roku na grillu obstawialiśmy wyniki dla naszej Polskiej reprezentacji piłki nożnej (Polska Biało – Czerwoni ). No cóż przecież rozpoczęło się słynne Euro 2016. Kiełbasa oraz kaszanka szybko znikały z tacek oraz grillowego rusztu. Po takiej obfitej uczcie przyszedł czas na tańce. W repertuarze znalazły się między innymi takie przeboje: Enej – Tak smakuje życie oraz Jurij Shatunov – Biełyje rozy. Na terenie Leśnego Kota znajduje się małe ZOO. Grill Party zakończyło się po godzinie trzynastej. Pogoda nam sprzyjała, było ciepło, w sam raz na taki wypoczynek.
Obchody Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej
15 Czerwca 2016 roku o godzinie dziesiątej w Słupsku w Parku Kultury i Wypoczynku miały miejsce kolejne Obchody Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej. W tym roku tak jak w poprzednich dwóch latach impreza rozpoczęła się bezpośrednio w Parku Kultury, a nie tak jak kiedyś wszystko rozpoczynało się od Marszu, który miał swój start na Placu Zwycięstwa przy Słupskim Ratuszu. Imprezę prowadził pan Mirosław Mirynowski prezes Klubu IKS ZRYW Słupsk. Pan Mirek zapowiadał i zapraszał na scenę grupy, które występowały w tym roku, w tym nasza Muzyko-teatralna grupa ” Płomyki ” która zaprezentowała dwa utwory jeden o naszej pracy, a drugi o kimś kto jest dla nas bardzo ważny. Nasz występ rozpoczęły słowa które wypowiedziała nasza narrator Sylwia Kwiatkowska. Nasz Muzyko-Terapeuta pan Irek grał na gitarze podkład muzyczny pod utwory, wykonywane przez solistę Jacka Blocha, pozostali artyści śpiewali w chórku. Prezydent Robert Biedroń powitał wszystkich kilkoma słowami, po czym w niebo wypuszczone zostały setki balonów. Na festynie nie zabrakło tradycyjnej kiełbaski z grilla oraz zupy – w tym roku był to żurek. Swoje stoiska miały różne organizacje jak np. ” ZUS „. Swoją obecnością zaszczycili nas dzielni strażacy, a także policjanci. Była możliwość przymierzenia policyjnego nakrycia głowy oraz wzięcia do rąk policyjnej tarczy. W jednym z pawilonów swoje stoisko reprezentowała Biblioteka Miejska. Każdy kto podszedł miał mógł wygrać książki, tak jak udało się to naszym uczestnikom. Był też słodki poczęstunek w postaci ciast. Dla zainteresowanych była jazda konna z fundacji Nadzieja. Około godziny trzynastej impreza zbliżała się ku końcowi. Humory dopisały i pogoda także (Straszny upał ).
Warsztaty odwiedzają Straż Pożarną
Obejrzeliśmy sprzęt używany w akcjach pożarniczych, a także zobaczyliśmy jak wygląda standardowy strażacki strój. Otrzymaliśmy odpowiedzi na interesujące nas pytania takie jak np: Ile czasu trzeba się szkolić by wstąpić w szeregi straży? Po chwili jeden z wozów wyjechał z budynku na plac (na szczęście nie do pożaru). Następnie został ustawiony spryskiwacz (kurtyna wodna), z którego wystrzeliła w górę ogromna wodna fontanna.
Na tle pojazdu strażackiego nasza grupa razem z panem strażakiem zrobiła sobie oraz kilka zdjęć w pojedynkę. Każdy z nas miał możliwość uruchomienia węża strażackiego. (Wbrew pozorom wcale nie był taki ciężki jak się wydawało). Na koniec w podziękowaniu uczestnicy z pracowni ceramicznej wręczyli upominki oraz pamiątkowy dyplom pracownikom straży.
Ta wyprawa była bardzo pouczająca, gdyż dowiedzieliśmy się wielu nowych oraz ciekawych rzeczy.
Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej w Bytowie
25 Maja delegacja naszych Warsztatów udała się do Bytowa na tamtejsze obchody dnia godności osoby niepełnosprawnej. Tegorocznym motywem imprezy była Afryka. Podczas festynu został podsumowany konkurs pod hasłem „ Dzika Afryka ”. W tym roku konkurencja była spora. Począwszy na obrazach malowanych i wyszywanych, a skończywszy na aplikacjach, maskach oraz domkach Afrykańskich. Oczywiście nie obyło się bez imprezy tanecznej. Najczęściej odtwarzaną piosenką był najbardziej znany klip zespołu Men At Work „ Down Dunder ”. W budynku Warsztatów można było wykonać bransoletki z koralików. Na placu każda z przybyłych grup miała do dyspozycji farby w sprayu, którymi malowała plakaty z motywami Afrykańskimi. Był również poczęstunek, różnego rodzaju ciasta, a także kawałki Ananasa. Przyszedł też czas na obiad – mięso z sosem, ananasem i rodzynkami z ryżem lub chlebem ciabata. Mogliśmy też podziwiać występy różnych grup w tym Bytowskiego Artysty. O godzinie trzynastej nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „ Dzika Afryka ”. Nasze koleżanki: Danuta Kotas zdobyła wyróżnienie, a Katarzyna Tomińska drugie miejsce. Nasza reprezentantka Sylwia Kwiatkowska odebrała podziękowania za udział w konkursie dla siebie i Krzysztofa Rudzińskiego oraz dyplom Dla naszych Warsztatów. Po podsumowaniu wyników konkursu impreza dobiegła końca. Kilka minut po godzinie trzynastej nasza grupa udała się samochodem w drogę powrotną do Słupska. Naszym uczestnikom Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnych konkursach.
Czas szybko leciał w dobrym towarzystwie, a spotkaniu towarzyszyła przyjemna atmosfera. Pani Ania przedstawicielka Biblioteki Miejskiej w Słupsku oznajmiła podczas śniadania, że siedziba Biblioteki nr 7 zostanie przeniesiona z ul. Garncarskiej na ul. Szarych szeregów po zakończeniu remontu.
Największym zaskoczeniem był również fakt, że podczas naszego Śniadania wielkanocnego zaczął padać śnieg. Pod koniec naszej Imprezy zaśpiewaliśmy sto lat naszemu koledze Jackowi Wentowi, który akurat w tym dniu obchodził urodziny. Myślimy że następne Świąteczne Spotkanie będzie równie udane.
Z wielką niecierpliwością oczekujemy kolejnego spotkania. Zdjęcia z zabawy można zobaczyć klikając w ikonę Picasa. Miłego oglądania 🙂
Uroczysta Gala w Warszawie
Jednym z laureatów tego konkursu był nasz uczestnik Bartłomiej Koliński, który otrzymał nagrodę i dyplom za namalowany obraz pt. „Moje Miasto Kępice”. Prace wykonał pod kierunkiem terapeuty Pani Anetty Sobczak.
Fundacja United Way Polska, za całokształt działalności, przyznała nagrodę i dyplom dla naszego Warsztatu.
Damnickie Betlejki – 2016
14 stycznia w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym im. Marynarza Polskiego odbył się V Ogólnopolski Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych „Damnickie Betlejki 2016”, nie zabrakło także naszego zespołu „PŁOMYKI”. Jak zawsze była świetna zabawa, a niepowtarzalna atmosfera tych spotkań udzielała się nie tylko uczestnikom, ale także zaproszonym gościom. Ogromną radość sprawiały wszystkim nie tylko każde wystawione jasełka, ale również wspólny śpiew kolęd. Wysiłek włożony w każde przedstawienie i praca wszystkich aktorów jest tu najważniejsza dla każdego z osobna, a co trzeba podkreślić – doceniona.
Jak zawsze wyjeżdżamy z dobrymi humorami i nie możemy doczekać się kolejnych występów, a występ można obejrzeć na Youtube.
Najnowsze komentarze