rok 2011
…odbyła się w siedzibie WTZ PZN w dniu 22 grudnia 2011r.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Słupskim ratuszu odbyła się 3.12.2011 roku uroczysta gala.
Maciej Kobyliński Prezydent Miasta Słupska w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, iż na trudnej drodze rehabilitacji i odzyskiwania samodzielności nie może zabraknąć wytrwałości, siły i konsekwencji w pokonywaniu przeciwności losu. Zapewniał, że jest to możliwe. Nie krył podziwu dla twórczości osób z niepełnosprawnością.
Z wielkim zaciekawieniem zebrani obejrzeli film animowany pt. „N – jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie niewidomej lub niedowidzącej”, wykonany na zlecenie Polskiego Związku Niewidomych.
Film jest pierwszym krokiem na drodze do poznania świata osób z dysfunkcją wzroku i ma stać się zachętą do otwarcia na potrzeby tego środowiska. Opowiada on o tym, jak pomóc niewidomemu w sposób właściwy i przynoszący satysfakcję zarówno przewodnikowi, jak i osobie z uszkodzonym wzrokiem.
W części artystycznej zebrani mogli podziwiać inscenizację pt.”Królewna śnieżka nieco inaczej” przygotowaną przez terapeutów WTZ PZN w słupsku : Anettę Sobczak, Aleksandrę Borusińską, Annę Jednaszewską, Bożenę Niedźwiecką.
Obsada:
Danuta Kotas – Śnieżka,
Artur Jezierski – Śmieszek – Pocieszek,
Dominik Garbat – Książe,
Sylwia Kwiatkowska – Macocha,
Grzegorz Lewczuk – Myśliwy, Śmiecik,
Anna Olech – Pedancik,
Łukasz Twarowski – Mazgaj,
Grzegorz Wojciechowski – Śpioch,
Ewa Małuszek – Wesołek,
Jacek Fila – Lusterko.
Kiermasz Świąteczny
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Słupskim ratuszu odbył się 2.12.2011 kiermasz prac świątecznych naszych uczestników.
Bal Andrzejkowy w Pałacu Aureus
Dnia 24 listopada 2011 roku bawiliśmy się na Balu Andrzejkowym. Imprezę zorganizowaliśmy wspólnie z WTZ Diament PSOUU w całości ze środków WTZ. Miejscem spotkania był zabytkowy budynek dawnego Kasyna Wojskowego. Relacja z tego wydarzenia jest dostępna na Kanale YouTube -> WTZPZNSlupsk.
„Zagłosuj na mnie” – projekcja filmu w MCK
23 listopada 2011r. odwiedziliśmy Kino REJS w MCKu. Tam wzięliśmy udział w pierwszym pokazie w Słupsku filmu z tzw. audiodeskrypcją.
Audiodeskrypcja to nowoczesna technika polegająca na tym, że w przerwach między dialogami bohaterów lektor w kilku, kilkunastu słowach opisuje sytuację, jaką widać na ekranie. Dzięki takim komentarzom osoby niewidome i niedowidzące na bieżąco wiedzą, który to bohater wypowiadał daną kwestię; w jakich miejscach toczy się akcja i jakie są reakcje poszczególnych postaci na wypowiadane przez bohatera słowa.
Obejrzeliśmy chiński film dokumentalny „Zagłosuj na mnie”, w którym ośmioletnie dzieci prowadziły kampanię przed demokratycznymi wyborami gospodarza klasy.
Filmy z audiodeskrycją weszły do Polski kilka lat temu za sprawą Lasów Państwowch. Instytucja ta jako pierwsza nagrała i opatrzyła specjalnym komentarzem cykl filmów „Rok w Puszczy”.
Mamy nadzieję, że filmy z audiodeskrypcją będzie można oglądać w Rejsie częściej, a może w niedalekiej przyszłości uda się zmodyfikować system nagłośnienia i zamontować w nim specjalne odbiorniki audiodeskrypcji ze słuchawkami.
Koncert w Filharmonii Sinfonia Baltica…
… odbył się 19 października 2011r. pod tytułem „Lista przebojów muzyki klasycznej.
Międzynarodowy Festiwal Niewidomych Muzyków zwieńczył dwuletni projekt „Chopin dla niewidomych”. W ramach projektu wydano m.in. niektóre dzieła Chopina w międzynarodowej brajlowskiej notacji muzycznej oraz korespondencję Fryderyka Chopina w brajlu i w postaci audiobooków oraz nagrano audiodeskrypcję, czyli słowny opis obrazów, w języku polskim i angielskim do filmu „Chopin – pragnienie miłości”.
Natomiast w dniach 14-15 października niewidomi muzycy z Armenii, Czech, Francji, Gruzji, Litwy, Portugalii i Polski w ramach Międzynarodowego Festiwalu Niewidomych Muzyków zaprezentowali utwory Fryderyka Chopina w klasycznym brzmieniu i nowych aranżacjach.
W salach koncertowych Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie wystąpili wokaliści, muzycy grający na instrumentach dętych, oraz pianiści, którzy wykonali utwory Fryderyka Chopina na fortepian oraz koncert C-dur Jana Sebastiana Bacha na organy.
Festiwal zakończył uroczysty koncert w niedzielę 16-go października w warszawskiej Filharmonii Narodowej, który poprowadził aktor Piotr Adamczyk. Koncertu wysłuchała na żywo także delegacja z naszej placówki. Organizatorem festiwalu był Polski Związek Niewidomych. Jak podkreśliła Elżbieta Oleksiak, koordynatorka projektu „Chopin dla niewidomych” i pedagog nauczająca osoby niewidome, dzięki projektowi opracowano ścieżki zawodowe dla osób niewidomych w celu włączenia uzdolnionych muzycznie niewidzących w nurt życia artystycznego.
Częścią projektu było także przeprowadzenie warsztatów dla niewidomych muzyków z Polski, którzy mogli pod okiem specjalistów przygotowywać się do występów na festiwalu.
II Turniej w warcabach stupolowych
Dnia 13 października 2011 roku w Bytowie odbył się II Turniej w warcabach stupolowych, którego organizatorem było działające prężnie stowarzyszenie „Jesteśmy”.
W turnieju wzięła udział drużyna z Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych. Zespół w składzie: Garbat Dominik, Koliński Bartłomiej, Mettel Krzysztof, Wojciechowski Grzegorz i Went Jacek.
W turnieju drużynowym zdobyli puchar za drugie miejsce. Indywidualnie Koliński Bartłomiej zdobył puchar za zajęcie trzeciego miejsca. W turnieju brało udział 12 drużyn z terenu województwa pomorskiego.
Teatr Wybrzeże – Występ w Gdańsku
W dniu 4 października 2011 nasi uczestnicy wystąpili na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku przedstawiając sztukę „Królewna Śnieżka nieco inaczej”.
W ramach „II-go PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” organizowanego przez Polski Związek Niewidomych Koło Powiatowe Słupsk i Urząd Miasta Słupsk nasi uczestnicy wystąpili przedstawiając sztukę „Królewna Śnieżka nieco inaczej”.
Przegląd odbył się 23 września 2011 w godzinach od 12 do 18 w sali Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica”
Przedsięwzięcie miało na celu umożliwienie osobom niepełnosprawnym w różnym wieku i z różnymi dysfunkcjami przedstawienie światu swojej twórczości, przełamanie barier społecznych oraz zniwelowanie stereotypu o osobach niepełnosprawnych, jako niezdolnych do aktywnego życia kulturalnego.
Uczestnikami przeglądu były osoby niepełnosprawne w różnym wieku z terenu Ziemi Słupskiej.
Prezentacje twórczości odbywały sięw następujących kategoriach: proza, poezja, recytacja, teatr, kabaret, muzyka, śpiew, taniec. Towarzyszyły im ekspozycje prac rękodzielniczych wykonanych przez osoby niepełnosprawne.
Impreza miała charakter nieodpłatny i była współfinansowana ze środków Urzędu Miejskiego.
Wycieczka do Ustronia Morskiego 5-9 września 2011r.
Ogrody Hortulus
Skansen Chleba
Dygowianki
Dyskoteka
Grill w Parku Trendla 16 czerwca 2011r.
III Olimpiada Osób Niepełnosprawnych
Uczestnicy naszej placówki wzięli udział w III Olimpiadzie Sportowej Osób Niepełnosprawnych, która odbyła się w Miechucinie, 3 czerwca 2011 r. Organizatorem Olimpiady był Warsztat Terapii Zajęciowej w Chmielnie.
W dniu 24.05. 2011 r. w Filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku przy ul. Br. Gierymskich 1 odbyło się otwarcie X jubileuszowej edycji wystawy rękodzieła podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku Ich Prace. Do organizacji wystawy włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku oraz Okręg Pomorski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Patronat nad jubileuszową edycją objął Maciej Kobyliński Prezydent Miasta Słupska, którego reprezentowała Beata Kątnik Pełnomocnik PMS ds. Osób Niepełnosprawnych. Na jubileuszowe uroczystości przybyli także: Dariusz Majorek Dyrektor Pomorskiego Oddziału PFRON, Mariola Rynkiewicz Gończ Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Zbigniew Babiarz Zych Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Słupskiego, ksiądz Jan Giriatowicz i ks. Zbigniew Krawczyk.
W imieniu Prezydenta Miasta Słupska Beata Kątnik złożyła podziękowanie Pani Annie Buczkowskiej – Pawlik Kierowniczce Filii nr 8 Biblioteki oraz Panu Wiesławowi Szelągowi Dyrektorowi WTZ za dotychczasową pracę i osiągnięcia, wręczyła także odznakę przyznawaną przez Prezydenta Miasta Słupska, pn. Przyjaciel Osoby Niepełnosprawnej. Odznaki otrzymali: Anetta Sobczak, Anna Jednaszewska, Jakub Kazimierski, Maria Chamer Gliszczyńska (inicjatorka wystaw), Wanda Straszewska, Kinga Dziwisz, Bogusława Czaja, Anna Buczkowska – Pawlik.
Symboliczną wstęgę otwierającą wystawę przecięli wspólnie Beata Kątnik, Wiesław Szeląg oraz Dariusz Majorek. Uczestnicy WTZ przedstawili krótki film ukazujący ich placówkę i na żywo, z humorem opowiadali o swoim codziennym rozkładzie zajęć. Za swój występ otrzymali upominki z Urzędu Miejskiego i Starostwa Słupskiego. Sponsorem wernisażowego poczęstunku była Pomorska Pracownia Przyrodnicza z Miszewa.
Wystawę Ich Prace można oglądać do końca sierpnia w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy!!!!
W piątek, 20 maja br. obchodziliśmy w Słupsku Dzień Godności i Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Najpierw odbył się przemarsz kilku tysięcy osób (Marsz Godności) ulicami naszego miasta z placu Zwycięstwa do Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku, gdzie zorganizowano imprezę integracyjną.
W jej programie znalazły się:
– pokazy sprzętu dla osób niepełnosprawnych oraz tresury psów,
– gry i zabawy dla uczestników,
– występy artystyczne.
W imprezie udział wzięły instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych oraz szkoły, w których uczniowie są sprawni. Impreza kierowana była do szerokiego grona odbiorców, gdyż wspólne występy, rozgrywki sportowe oraz konkursy plastyczne, to działania sprzyjające integracji społecznej osób niepełnosprawnych, wzajemnej akceptacji, tolerancji oraz otwartości na potrzeby innych.
…zorganizowaliśmy dnia 3 marca 2011r. na świetlicy w towarzystwie opiekunów – praktykantów.
Na dyskotekę z okazji Walentynek zaprosili nas uczestnicy z WTZ PSOUU z ul. Długosza – 14 lutego 2011r.
Program jubileuszu 60-lecia PZN
Z okazji Jubileuszu 60-lecia istnienia Polskiego Związku Niewidomych oraz 65-lecia Zjednoczenia Krajowego Ruchu Niewidomych poniżej przedstawiamy planowane wydarzenia okolicznościowe, które odbywać się będą nie tylko w Warszawie, ale i w regionach o czym będziemy Państwa informować na stronie internetowej PZN-u i na łamach Pochodni.
Planowany program jubileuszu obchodów 60-lecia Polskiego Związku Niewidomych
Msza Święta w intencji Polskiego Związku Niewidomych w kościele św. Marcina w Warszawie – 30 stycznia o godzinie 14.00. Uroczystość celebrował Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Stanisław Budzik oraz Krajowy Duszpasterz Niewidomych ks. Prałat Andrzej Gałka. Po mszy odbyło się wspólne kolędowanie.
Konferencja prasowa ogłaszająca rok jubileuszowy w prestiżowym miejscu w Warszawie.
Podróż osób niewidomych do Rzymu w celu uczczenia rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II i odbycia audiencji u Papieża Benedykta XVI – marzec-kwiecień.
Ogólnopolska konferencja naukowa na temat współczesnych standardów w rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących – maj-czerwiec.
Międzynarodowy festiwal niewidomych artystów „Chopin klasycznie i nowocześnie” w ramach projektu „Chopin dla niewidomych” w salach Uniwersytetu Fryderyka Chopina i innych miejscach koncertowych w dniach od13 do 17 października. Osobą wspierającą projekt jest wybitny aktor Piotr Adamczyk.
Koncert jubileuszowy w Filharmonii Narodowej dnia 16 października, przewidywane godziny 12.00-15.00.
Wystawa „Osoby niewidome w kulturze” w Filharmonii Narodowej i innym miejscu umożliwiającym dostęp szerokiej publiczności, z możliwością wykorzystania na terenie kraju.
Cykl artykułów w prasie środowiskowej i ogólnodostępnej, audycji w radiu i TVP, filmów edukujących społeczeństwo i promujących działalność na rzecz osób z uszkodzonym wzrokiem – cały rok.
Anna Woźniak-Szymańska
Prezes ZG PZN
Najnowsze komentarze