rok 2012
W dniu 20 grudnia o godz. 10.30 odbyła się wigilia dla uczestników oraz kadry WTZ PZN. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście i sympatycy tutejszej placówki. Uroczystą wieczerzę rozpoczął zaproszony ksiądz z Parafii NSJ w Słupsku. Pobłogosławił opłatki oraz potrawy wigilijne przygotowane przez pracownię gospodarstwa domowego. Następnie wspólnie dzielilismy się opłatkiem i zasiedliśmy do posiłku. Kuchnia serwowała: śledziki po kaszubsku oraz z pieczarkami i rodzynkami, barszczyk czerwony z pasztecikiem, ruskie pierogi, rybę po grecku, sałatkę jarzynową, kawę i herbatę, a do nich ciasta, słodycze i owoce od naszych Rodziców. Okolicznościowe życzenia skierowali do nas zaproszeni goście, a zespół „Płomiki” odegrał bożonarodzeniowe Jasełka.
Czas upłynął nam w miłej atmosferze, przy dźwiękach wspólnie śpiewanych kolęd.
Podwójny jubileusz słupskich WuTeZetów
W dniu 3 grudnia 2012 roku w siedzibie Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku odbyła się Uroczysta Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej. W tym dniu świętowaliśmy podwójny jubileusz: 15-lecia, który obchodziła nasza placówka oraz jej „młodszy brat” WTZ PSOUU z ul. Długosza, który skończył 10 lat.
Przygotowania do tej imprezy rozpoczęliśmy z początkiem października 2012 roku. Zaplanowaliśmy wspólną wystawę prac, wydanie okolicznościowych folderów oraz zaproszeń, stworzenie multimedialnych prezentacji oraz wspólny występ naszych aktorów z zespołu „Płomyki” oraz z bratniego teatru „Rozdarta Kurtyna”.
Przez dwa miesiące nasi uczestnicy spotykali się na próbach i zgłębiali tajniki pantomimy pod okiem naszych instruktorów. Nasze pracownie wykonały elementy strojów dla aktorów, przygotowali też zabawne prezentacje i zadbali o ich stronę muzyczną.
Efektem tej niecodziennej współpracy była wyjątkowa oprawa Gali z okazji Międzynarodowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej w formie wystawy w foyer Nowego Teatru, a także prezentacji i występów na scenie. Te ostatnie były dla nas ogromnym przeżyciem i niezapomnianym doświadczeniem, gdyż mieliśmy okazję zobaczyć teatr od kulis. Wielką pomoc, zaangażowanie i wkład pracy otrzymaliśmy od techników z naszego teatru, którzy wzbogacili nasz występ animacją światła, ruchami scenografii oraz nagłośnieniem.
Serdecznie dziękujemy Panu Prezydentowi Andrzejowi Kaczmarczykowi za udział w Gali i skierowanie wiele ciepłych słów uznania dla nas i naszych rodzin. Dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Teatru Nowego im. Witkacego za udostępnienie obiektu i pomoc w realizacji przedsięwzięcia. Gorące podziękowania kierujemy do Centrum Kształcenia Praktycznego w Słupsku za przygotowanie poczęstunku w górnym foyer. Dziękujemy także Wolontariuszom z Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Słupsku.
Największe podziękowania kierujemy do wszystkich Gości, którzy zaszczycili naszą uroczystość swoją obecnością. Nie sposób wymienić ogromu instytucji i osób zasłużonych, którym dziękujemy. Dalekowzroczny aforyzm Williama Blake’a nakreśli horyzont naszej nieskończonej wdzięczności:
„Kto jest wdzięczny za dary, wyda bujne plony.(…)”
Andrzejki w Restauracji AUREUS
Zabawę prowadził DJ. Utwory zespołów Modern Talking, Fanatic, Sting, hit sezonu Weekend „Ona tańczy dla mnie” porywały do tańca. Było super! Nie chciało się schodzić z parkietu. Oczywiście wybierano Króla i Królową balu. Wśród naszych kolegów i koleżanek tego zaszczytu dostąpili Kasia Tomińska i Sebastian Gajewski, którzy zatańczyli taniec do piosenki Rafała Brzozowskiego „ Tak blisko”.
Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie do „białego rana” (czyli do 1:00). Z niecierpliwością oczekujemy na film i zdjęcia z imprezy. Już teraz czekamy na kolejny bal!
Ośrodek Klimczok jest przystosowany dla osób niewidomych i niedowidzących na terenie ośrodka znajduje się kawiarnia, stołówka, kuchnia, sale zabiegowe a także winda z systemem głosowym, pokoje zajmują parter oraz trzy pozostałe piętra budynku. Na zewnątrz jest piękny plac pełen zieleni i drzew. Przy ścieżkach stoją ławki a na trawniku kilku osobowe huśtawki i zjeżdżalnia.
Po przyjeździe pod sam ośrodek wszyscy udaliśmy się do swoich pokoi, po rozpakowaniu swoich bagaży znalazł się czas na krótki odpoczynek aż do obiadu od którego zaczęła się nasza 5 dniowa przygoda. Po obiedzie wszyscy poszliśmy na spacer po okolicy, przeszliśmy się po promenadzie i weszliśmy na pomost. Nie da się ukryć że kiedy szliśmy dalej to było coraz chłodniej ( momentami nawet trochę przewiało ). W drodze powrotnej do ośrodka poszliśmy zobaczyć muszlę koncertową w której miał zaśpiewać następnego dnia wieczorem Krzysztof Krawczyk ( ale niestety nie zaśpiewał ) koncertu nie było. Po powrocie do ośrodka pan Wojtek nagrał nasze opinie i zdanie na temat pierwszego dnia wycieczki na kamerę. Tak zakończył się nasz pierwszy dzień pobytu w Ustroniu Morskim.
W drugi dzień naszej wycieczki po śniadaniu nasza grupa podzieliła się nad czerwoną rzeczkę a pozostali nad morze. Po południu wszyscy uczestniczyliśmy na imprezie z grillem. Na imprezie nie zabrakło też wspólnego śpiewania, pan Wojtek grał na gitarze i śpiewał razem z nami. Impreza się udała, kiełbaski były smaczne a finałem był deszcz. Tego samego dnia po kolacji odbył się nasz teleturniej „ Koło fortuny”. Turniej był zorganizowany w ramach 15 -lecia naszych Warsztatów. Swoją obecnością zaszczycił nas prowadzący programu koło fortuny Wojciech Pijanowski a drugim prowadzącym był nasz pan Dyrektor. Było 15 kategorii pytań, każda odpowiadała jednemu rocznikowi od roku 1997 do roku 2012. Można było wylosować premię wybierając między śpiewaniem wybranej wcześniej piosenki lub telefonem do przyjaciela. Warto było uważać na pole z napisem bankrut. Udział w turnieju wzięło siedem drużyn każda w składzie trzy osobowym, każda pod inną nazwą jak np.: Sokoły, Artyści nie z tej ziemi, Gadułki, Igiełki, Gliniaki, Dzersejki i Smakuśie. Pierwsze miejsce wywalczyły Dzersejki, otrzymaliśmy wspaniałe nagrody a cały turniej został uwieczniony na kamerze.
W środę przed południem podzieleni na grupy udaliśmy się na zakupy oraz nad morze , zakupy udały się a pogoda dopisała. Korzystając ze słońca wybraliśmy się jeszcze przed kolacją na lody i gofry wspominając o nie proszonych towarzyszach (osy) Wieczorem odbyła się dla nas dyskoteka, impreza nabrała tempa przy jednym ze znanych przebojów zespołu Modern Talking. Niestety zbliżamy się do końca naszej wycieczki.
Czwartkowe przed południe wszyscy spędziliśmy w kawiarence zajadając się pysznym deserem ciasto jabłkowe z lodami i bitą śmietaną ( po raz kolejny towarzyszyły nam osy). Chwilę potem ponownie wybraliśmy się nad morze w celu zażycia morskiej kąpieli lub odpoczywając na kocu. Jeszcze przed kolacją udaliśmy się na ostatnie zakupy natomiast druga grupa poszła na spacer po okolicy, każdy miał przy sobie białą laskę niezbędną przy zajęciach z orientacji przestrzennej i stanowiącą wyposażenie każdej osoby niewidomej. Kilkoro uczestników wraz z terapeutami wybrała się w podróż po Ustroniu Morskim. Następna część przy okazji spaceru trafiła na dyskotekę.
W piątek po śniadaniu wszyscy byliśmy już spakowani i gotowi do powrotu do Słupska, około godziny jedenastej wszyscy byliśmy już w autokarze lub co niektórzy w Warsztatowych samochodach, po dwóch godzinach byliśmy już w Słupsku. Na tym zakończyliśmy naszą wycieczkę. Jesteśmy zadowoleni i myślimy że w przyszłym roku wycieczka będzie równie udana.
X Rajd Rowerowy Osób Niepełnoprawnych
Domy Pomocy Społecznej w Machowinie, Machowinku i Lubuczewie zapraszają serdecznie do udziału w dziesiątym – jubileuszowym – Rajdzie Rowerowym Osób Niepełnopsrawnych im. Stanisława Kądzieli w dniu 28 lipca 2012 roku.
P L A N I M P R E Z Y :
9.30 STAROSTWO – zapisy
10.00 Otwarcie rajdu
10.10 START
10.10-10.45 Przejazd na Stary Cmentarz – grób + St. Kądzieli
Trasa rajdu wiedzie malowniczym szlakiem Domów Pomocy Społecznej.
10.45-11.45 Przejazd Słupsk – Lubuczewo
11.45-12.15 Przystanek DPS Lubuczewo
12.15-13.15 Przejazd trasą Lubuczewo-Machowinko
13.15-14.15 Przystanek Machowinko
14.15-15.15 Przejazd trasą Machowinko-Machowino
15.15 META DPS Machowino
Honorowy Patronat Rajdu
– Starosta Słupski Sławomir Ziemianowicz
Grill w Parku Trendla…
…odbył się 21 czerwca 2012 roku w otoczeniu trzech stawków w Lasku Południowym. Była przepyszna kiełbaska, kaszanka oraz pląsy, spiewy i zabawy w towarzystwie gitary.
XI Edycja wystawy ICH PRACE
Dnia 14 czerwca 2012 roku została otwarta wystawa prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku pt. „ICH PRACE” w Filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Wydarzenie zgromadziło wielu znamienitych gości, przyjaciół i sympatyków, na czele z zastępcą Prezydenta Słupska Panem Krzysztofem Sikorskim.
Grupa muzyczno-teatralna „Płomyki” pod kierunkiem terapeuty Wojciecha Szeląga przygotowała krótki występ, przedstawiając w pigułce kalendarium XV-lecia działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej. Pan Prezydent dziękował uczestnikom oraz kadrze WTZ. Wręczył także listy gratulacyjne pracownikom Biblioteki oraz naszemu Panu Dyrektorowi. Słowo do zebranych wygłosili także ks. Prałat Jan Giriatowicz oraz ks. Dziekan Zbigniew Krawczyk. Był słodki poczęstunek przygotowany przez sponsorów oraz możliwość zakupienia prac z wystawy.
Serdecznie dziękujemy Pani Annie Buczkowskiej-Pawlik – kierownikowi Filii nr 8, Dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej Pani Teresie Gawlik za wielkie zaangażowanie i oddanie w organizacji wystawy naszych prac. Dziękujemy także wszystkim sponsorom, gościom, którzy zakupili nasze prace i dzięki temu wsparli fundusz wycieczki do Ustronia Morskiego.
Wystawa zaprojektowana i zaaranżowana przez terapeutki WTZ Panie: Anettę Sobczak i Annę Jednaszewską, będzie dostępna przez całe wakacje w godzinach otwarcia Filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Braci Gierymskich w Słupsku.
Olimpiada Osób Niepełnosprawnych
5 czerwca 2012 roku nasza placówka wzięła udział w Olimpiadzie Sportowej Osób Niepełnosprawnych w Miechucinie koło Kartuz.
Relację z tego wydarzenia można obejrzeć w internecie na stronie Telewizji TELETRONIK – kliknij w logo YT.
Obchody Dnia Godności – BYTÓW
W dniu 29 maja 2012 roku wzięliśmy udział w obchodach Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej w Bytowie. Organizatorem festynu na terenie miejscowego Warsztatu Terapi Zajęciowej było stowarzyszenie „JESTEŚMY” – założyciel tutejszej placówki.
Na koncercie w FILHARMONII
24 maja 2012 wzięliśmy udział w kolejnej części programu p.t. „Lista przebojów muzyki klasycznej”. Koncert przygotowany został przez Polską Filharmonię Sinfonia Baltica. Atrakcyjna i przystępnie poprowadzona audycja z udziałem orkiestry symfonicznej i solistów przybliżyła nam zagadnienia związane z muzyką klasyczną.
Usłyszeliśmy krótkie utwory od epoki baroku po muzykę XX wieku. Były to wybrane fragmenty dzieł Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego, Edwarda Griega, Maurice’a Ravela. Wysłuchaliśmy fragmenty m.in. Eine kleine Nachtmusic, Hymn Zjednoczonej Europy, W grocie króla gór i inne.
Orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica dyrygował Bohdan Jarmołowicz, a słowo o muzyce wygłosiła Teresa Przeradzka.
Marsz z okazji DNIA GODNOŚCI
W dniu 11 maja 2012 roku odbył się Festyn Integracyjny dla osób niepełnosprawnych. Festyn poprzedził przemarsz osób niepełnosprawnych z Placu Zwycięstwa do Parku Kultury i Wypoczynku.
Najpierw imprezę otworzył Prezydent Miasta, a uczestnicy wypuścili w niebo setki balonów. Następnie przeszliśmy ulicami Deotymy, Jana Pawła II-go, Lutosławskiego, Słowackiego i weszliśmy do Parku. Tam czekało na nas mnóstwo atrakcji. Można było wziąć udział w wielu konkursach, wysłuchać występów grup artystycznych. Była możliwość przejażdżki na kucykach z Fundacji Nadzieja.
Organizatorzy przygotowali dla nas gorącą grochówkę i kiełbaski z grilla. Dostępne były również przepyszne wypieki, kawa oraz herbata. Tego dnia dopisała bardzo ładna pogoda i Festyn w Parku udał się znakomicie.
X lat Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bytowie
W dniu 19 kwietnia 2012 roku pojechaliśmy do Bytowa na uroczystości X lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej, który funkcjonuje przy stowarzyszeniu „JESTEŚMY”. Na uroczystości pojawiły się znaczące osoby dla WTZ m.in. starosta Jacek Żmuda- Trzebiatowski, osoba reprezentująca Urząd Miasta, Ewa Kulaszewicz, senator Gerard Czaja (senator organizował 9 lat temu naszą wystawę w Senacie RP), dyrektor PCPRu Wojciech Kwaśniewski i wiele innych pomocnych warsztatom osób.
Kierownik warsztatów Elżbieta Jachyra przywitała wszystkich zebranych: – Warsztaty przez ten czas zmieniały się, dużo już osiągnęliśmy – mówiła i dziękowała wszystkim. Goście zrewanżowali się gratulacjami i drobnymi upominkami na rzecz osób niepełnosprawnych.
– Gdy dzieje się coś złego to „obrywa się” kierowniczce, ale laury również spoczywają na jej rekach – mówił jeden z gości.
W trakcie uroczystości czestnicy warsztatów zaprezentowali swoje umiejętności w występach artystycznych.
Śniadanie Wielkanocne…
…odbyło się 4 kwietnia 2012 roku. Serdecznie dziękujemy naszym rodzicom za przepyszne wypieki, pracowni gospodarstwa domowego za pyszny barszcz biały, gościom i sympatykom za obecność oraz życzenia.
Kiermasz Wielkanocny w Ratuszu
Okres Świąt Wielkanocnych jest okazją do udekorowania naszych domów oraz pozdrawiania się poprzez wysyłanie okolicznościowych kart świątecznych do naszych bliskich i znajomych.
Celem podtrzymania tych staropolskich tradycji zorganizowaliśmy we środę 28 marca 2012 roku, o godz. 9.30 w Słupskim Ratuszu, wystawę prac świątecznych, połączoną z kiermaszem wielkanocnym.
Zapraszamy także do odwiedzenia i podziwiania naszej galerii internetowej.
Wystawa X-lecia WTZ-tu DIAMENT
12 marca 2012 roku wzięliśmy udział w otwarciu wystawy prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej DIAMENT Polskiego Stowarzyszenia Osób Upośledzonych Umysłowo z ul. Długosza w Słupsku. Wystawę zorganizowano w Gościńcu Młyn Słupski z okazji X-lecia działalności WTZ PSOUU. Serdecznie gratulujemy jubileuszu naszemu Młodszemu Bratu.
Otwarcie Sekcji Multimedialnej w MBP
23 lutego 2012 roku wzięliśmy udział w uroczystym otwarciu nowej siedziby Sekcji Multimedialnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Tutaj sporą „grupę czytelniczą” stanowią osoby niewidome, dla których korzystanie ze zbiorów „książki mówionej” i muzycznych, położonych wysokich piętrach, było dosyć uciążliwe. Dla nich oraz dla osób niepełnosprawnych ruchowo stara siedziba Sekcji była w praktyce niedostępna.
Obecny lokal to dawna czytelnia Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, pomieszczenie na parterze, wygodne w korzystaniu dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Do dyspozycji użytkowników udostępnia się ponad 3500 płyt muzycznych na Cd i około 1500 płyt analogowych, kilkaset filmów na kasetach video i dvd oraz kilkutysięczny zbiór „książek mówionych” na kasetach, audiobooki na Cd oraz książki w zapisie „czytaka”, dostępne tylko dla osób niewidomych.
W sekcji są też 4 stanowiska komputerowe z dostępem do internetu oraz komputer z syntezą mowy expressivo, z którego mogą korzystać niewidomi czytelnicy.
Oficjalnego otwarcia dokonała pani dyrektor MBP Teresa Gawlik oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Słupska ds Osób Niepełnosprawnych, pani Beata Kątnik. W otwarciu uczestniczyli też przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku: pan Stanisław Pilarek, prezes koła, pani Teresa Ławecka, redaktor Gazety Mówionej, dyrektor Warsztatów Terapii Zajęciowej PZN, pan Wiesław Szeląg, niewidomi czytelnicy i przyjaciele sekcji.
opracowano na podstawie tekstu p. Marii Chamier Gliszczyńskiej z Sekcji Multimedialnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku
Z wizytą w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej
Odwiedziliśmy Pracownię Digitalizacji Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku.
Głównym celem działania BBC jest budowa cyfrowego warsztatu badawczego, zestawienie i prezentacja w internecie różnorodnych i bogatych, lecz fizycznie rozproszonych zbiorów Pomorza, wspieranie edukacji, nauki oraz turystyki. Regionalna kolekcja cyfrowa ma służyć uczniom, studentom, nauczycielom, naukowcom, osobom niepełnosprawnym, przesiedleńcom i emigrantom oraz wszystkim mieszkańcom Pomorza.
Zasób publikowany w BBC jest dostępny wszystkim użytkownikom internetu nieodpłatnie.
Walentynki i Goście z ul. Długosza
Z okazji Walentynek i Święta zakochanych zorganizowaliśmy dyskotekę i zaprosiliśmy 12 lutego 2012r. do wspólnej zabawy uczestników oraz kadrę Warsztatu Terapii Zajęciowej DIAMENT Polskiego Stowarzyszenia Osób Upośledzonych Umysłowo z ul. Długosza w Słupsku.
Karnawał 2012
Tradycyjnie jak co roku, na świetlicy rehabilitacyjnej w naszej placówce odbył się bal przebierańców. Zapraszamy do galerii – podziwiajcie nasze stroje.
Jasełka w Filii nr 8 MBP
W dniu 19 stycznia 2012 r. (czwartek) w Filii nr 8 Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku przy ul Br. Gierymskich 1 nasza placówka przedstawiła Jasełka w stylu współczesnym
p.t. „Uzdrawiająca siła miłości”.
Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem muzykoterapeuty Wojciecha Szeląga i odegrane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku.
Inscenizacja miała na celu ukazać w tle Bożego Narodzenia, problemy i bolączki współczesnego człowieka: dorastającej młodzieży, chorych i niepełnosprawnych osób, kwestię tzw. „łatwej miłości” i braku szacunku do własnego ciała, terroryzmu, nienawiści, ateizmu i braku wzorców moralnych. I tak kolejno do żłóbka przychodzili spragnieni miłości i uzdrowienia, zmęczeni życiem ludzie. Odchodzili stamtąd odmienieni, patrząc z wielką nadzieją w przyszłość. Uzdrowiła ich wielka moc i siła miłości za sprawą Nowonarodzonego Dzieciątka.
Przedstawienie można także obejrzeć w kanale YouTube.
Wystarczy kliknąć na ikonę za tytułem artykułu.
OBSADA:
* Jacek Fila – porzucony chłopak,
* Monika Sibińska – dziewczyna,
* Paulina Leleniewska – Miriam
* Krzyś Rudziński – Józef,
* Artur Jezierski – alkoholik,
* Danka Kotas – makler giełdowy,
* Pasterze: Marcin Buksak, Bartek Koliński, Jacek Went,
* Anioły: Kamila Lejnik, Ania Olech, Sylwia Kwiatkowska, Danusia Nojek,
* Ewa Małuszek – kobieta zraniona,
* Jacek Bloch – umierający chory
* Piotr Bobkowski – terrorysta,
* Tomek Ostrowski – obłąkany naukowiec.
Najnowsze komentarze